reklama

Kolísanie právnej istoty

25. januára 2010 sa stala očakávaná, avšak podľa mňa málo diskutivaná, vec. Na Slovensko prišli 3 zadržiavané osoby z Gauntanáma - amerického väzania na Kube. Keďže súčasný americký prezident Barrack H. Obama už dávnejšie sľúbil, že túto väznicu zavrie, naskytla sa hneď otázka: čo bude so zadržiavanými osobami, kam ich prevezú? Jednou z viacerých možností bolo umiestnenie týchto osôb v krajinách spojencov. Zrejme táto možnosť sa javila ako lepšia a výhodnejšia, lebo zodpovenosť za väznenie týchto osôb bude rozložená na viacero krajín, Slovensko nevynímajúc. "Týmto spôsobom sa Slovensko hlási k spoločnému vyhláseniu EÚ a USA z 19. júna 2009 o spolupráci pri zatvorení centra na Guantáname," uviedol minister zahraničných vecí Lajčák s dôvetkom, že slovenská vláda týmto krokom vyjadruje podporu prezidentovi Spojených štátov Barackovi Obamovi, ktorý nastavil novú atmosféru v medzinárodných vzťahoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Je zrejmé, že medzinárodná spolupráca je nevyhnutná, pretože žiadna krajina dnes nevie a nemôže existovať izolovane, o čom svedčí aj rozsah hospodárskej krízy. Dodnes nie je o okolnostiach 3 osôb z Gauntanáma veľa informácií, čo nevyhnutne vedie k rôznym pochybnostiam a špekuláciám. Osobne ma prekvapuje fakt, ktorý spomenul samotný minister zahraničných vecí: "Nejde o zločincov. Nikdy voči nim nebolo vznesené obvinenie a neboli vystavení trestnému stíhaniu. Neexistuje žiadny dôvod, aby sa občania domnievali, že sa zníži úroveň ich bezpečnosti." Ide o zajatcov, u ktorých nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Nerozumiem potom ale celkom dobre spojitosti medzi označením, že ide o zajatcov, teda väznené osoby, ale i tak voči týmto osobám nebolo vznesené žiadne obvinenie ani neboli odsúdení. Prečo ich teda väznili na ostrove a prečo ich teraz máme väzniť na Slovensku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je jasné, že ide o politické rozhodnutie, napriek tomu si myslím, že to nie je celkom v súlade s našim právnym poriadkom. Dovolím si citovať Ústavu SR čl. 17 ods. (2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon; A tiež ods. (5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu. Z uvedeného vyplýva, že ak nebolo vznesené obvinenie alebo začaté trestné stíhanie, tak by tieto osoby nemalli byť väznené. Často v amerických filmoch vidíme hrdinské správanie sa kriminálnikov voči policajtom pri vzájomnej konfrontácii s poslednou vetou kriminálnika: "Ak máte dôkazy tak ma zatknite, inak ma musíte pustiť". Ako sa zdá, pre väzňov z Guantanáma podobná rétorika neplatí. Pre nich stačí aby boli podozrivý a už sú väznení niekoľko rokov bez dôkazov, bez akéhokoľvek obvinenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno sú to ozaj nebezpečné osoby, ktoré treba uväzniť. Ale kde je potom právna istota? Väzniť bez dôkazov, bez obvinenia, bez rozhodnutia súdu? Alebo možno sú to iba osoby, ktoré boli v nesprávny čas na nesprávnom mieste a teraz pykajú a sami nevedia prečo. A prečo kolíše právna istota, ktorá na Slovensku je i tak dosť naštrbená? Jednoducho preto, že sa vytvoril akýsi precedens bez ohľadu na zákony či Ústavu SR. Čo ak niekto z nás bude niekedy v nesprávny čas na nesprávnom mieste? Uväznia nás bez relevantných dôkazov, bez toho, aby nás obvinili a pod., čiže ani nebudeme vedieť prečo. Ako by zareagovali samotný občania USA, keby ich spoluobčana niekde za rovnakých či obdobných podmienok uväznili? Je tak trochu tragikomické, že samotný "garant a hlásateľ demokracie" popiera, či porušuje základné príncípy demokracie (ruku osobnej slobody). A zvyšok demokratického sveta sa iba mlčky prízerá a toleruje to.

Marek Tóth

Marek Tóth

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý človek so záujmom o spoločenské dianie okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu